Zimowe obowiązki zarządców budynków

W związku z potencjalnymi zagrożeniami, które mogą wystąpić w okresie zimowym Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz Komendant Powiatowy PSP w Środzie przypominają o obowiązkach jakie na właścicieli i zarządców obiektów budowlanych nakłada polskie prawo.

02.11.2021

Obowiązkiem właścicieli i zarządców obiektów budowlanych jest dbanie o należyty stan techniczny budynku. W okresie zimowym dotyczy to szczególnie konieczności systematycznego sprawdzania stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych) a także instalacji gazowych.

Przypomnijmy, że najczęstszą przyczyną zatrucia tlenkiem węgla jest uniemożliwienie lub  ograniczenie odpływu spalin związane z niedrożnością kanałów. Dlatego tak ważne jest, by właściciele lub zarządcy obiektu dbali o drożność przewodów i szczelność instalacji gazowych oraz prawidłową wentylację pomieszczeń.

Do obowiązków właściciela i zarządcy obiektu, w przypadku wystąpienia opadów śniegu, jest dbałość o konstrukcję budynku i niedopuszczenie do jej przeciążenia. Właściciel lub zarządca obiektu musi zadbać o odśnieżenie dachu oraz systematyczne usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osób znajdujących się przy budynku.

Komunikat dot. zimowych obowiązków zarządców budynków!