SPRZĄTANIE ŚWIATA 2021

- podsumowanie.

16.11.2021
Grafika przedstawia graficznie przestawione elementy mające przypominać o ekologii: głowa z listkiem w środku, sugerująca myślenie o środowisku, kula ziemska z sercem obok, koszt na śmieci, drzewo, kropla wody, żarówka z liściem w środku. Użyte kolory: niebieski, zielony, żółty. Napis "myślę (kolor zielony) więc jestem (w kolorze czarnym).

Akcja Sprzątanie świata – Polska 2021, jak co roku odbyła się w trzeci weekend września (17-19.09.), w tym roku pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”. Czas pandemii wywarł ogromny wpływ na nasze codzienne życie, niewątpliwie ubiegły, jak i ten rok różnił się od poprzednich edycji.

Celem akcji Sprzątanie świata jest podniesienie świadomości uczniów, iż Ziemia to nasze wspólne miejsce, o które musimy dbać. Dlatego też nauczyciele na zajęciach rozmawiali z uczniami o tym, by nie śmiecić, jednocześnie ucząc poprawnej segregacji odpadów. W ramach akcji uczniowie wraz z opiekunami brali również czynny udział w sprzątaniu terenów zielonych i przydrożnych na terenie powiatu średzkiego.

Z gminy Środa Wielkopolska wzięło udział 10 szkół, z terenu gminy Nowe Miasto nad Wartą 5, z gminy Zaniemyśl 3 szkoły, z gminy Krzykosy 5 szkół, natomiast 3 szkoły z gminy Dominowo.
Uczniowie średzkich szkół średnich: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich, Zespołu Szkół Rolniczych im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego posprzątali teren wzdłuż Bagien Średzkich (ścieżka edukacyjna), park Planty, Park Łazienki, Park Starościański oraz tereny wokół szkół. Wydział Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Środzie Wielkopolskiej przekazał do gmin i szkół średnich worki na śmieci oraz rękawice foliowe, które pozwoliły sprawnie przeprowadzić akcję. Materiały w ubiegłym roku zostały przekazane przez firmę Polipak Sp. z o.o. ze Środy Wielkopolskiej.
Łącznie w powiecie średzkim zebrano około 2 240 kg odpadów zmieszanych.

Nauczycielom, uczniom oraz pracownikom firmy Polipak serdecznie dziękujemy za udział w akcji.