Reaguj, masz prawo! 19 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci.

O różnych aspektach przemocy rozmawiali niedawno uczniowie 1 klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Rolniczych. Na zaproszenie samorządu uczniowskiego szkołę odwiedzili członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego w Środzie Wlkp. ...

19.11.2021

Dzień ten obchodzony jest od 12 lat z inicjatywy szwajcarskiej Fundacji "Światowy Szczyt Kobiet" – dziś ponad 700 organizacji pozarządowych ze 125 krajów świata tworzy międzynarodową koalicję, która inicjuje obchody, organizuje krajowe i lokalne akcje, adresuje postulaty i rekomendacje dotyczące praw dziecka do rządów swoich krajów.
Polską organizacją w koalicji jest Fundacja Dzieci Niczyje (FDN).

Nieprzypadkowo organizatorzy obchodów skupiają się na wszystkich aspektach przemocy wobec dzieci. Z policyjnych statystyk przemoc stosowana wobec osób małoletnich jest w Polsce poważnym problemem – w Polsce ponad 43,5 tysiąca osób małoletnich zostało pokrzywdzonych przestępstwem, w tym 4.359 zostało ofiarami znęcania się nad rodziną.
Z danych z procedury „Niebieska Karta” wynika, że przemocą w rodzinie dotkniętych zostało ponad 19 tys. dzieci. Ten problem dotyczy także małych mieszkańców naszego powiatu.

Przemocy wokół nas nie brakuje. W tym roku Fundacja Dzieci Niczyje realizuje kampanię pn. „Zła tradycja”, której główne hasło i zarazem przesłanie brzmi - „Przemoc nie musi być tradycją”. Fundacja zaprasza na stronę internetową www.złatradycja.fdn.pl. Tam będzie można znaleźć informacje na temat rekomendowanych sposobów reagowania na przemoc wobec dzieci.

Rzecznik Praw Dziecka w ramach kampanii „Reaguj masz prawo”, chce uświadomić osobom dorosłym, że jeśli są świadkami krzywdzenia dzieci – muszą reagować. Od ich odpowiedniej reakcji może bowiem zależeć czy uda się uchronić dzieci przed tragedią. W ramach kampanii uruchomiono portal internetowy www.jakreagowac.pl. Osoby, które mają dylematy jak reagować w konkretnym przypadku oraz jak wychowywać dzieci bez przemocy znajdą na nim specjalnie przygotowane materiały z poradami i skryptami.

O różnych aspektach przemocy rozmawiali niedawno uczniowie 1 klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Rolniczych. Na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego szkołę odwiedzili członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego w Środzie Wlkp., pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Środzie Katarzyna Bagrowska - Kujawa i Jarosław Kowalski. Młodzież miała okazję porozmawiać o przemocy, jej różnych aspektach i formach. Była to też okazja do rozmowy o tym czym jest „Niebieska Karta”, w jaki sposób i kto może uruchomić jej procedurę.

Źródło: www.policja.pl. oraz fb ZSR w Środzie Wlkp.