24.11.2021

Na zdjęciu po lewej stronie Mieczysław Jacków i Andrzej Gogulski, po prawej stronie Bartosz Wieliński - Sekretarz Powiatu

W piątek 19 listopada br. w siedzibie Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie przygotowawcze III części książki Dzieje Powiatu i Ziemi Średzkiej. W spotkaniu udział wzięli Andrzej Gogulski - autor I i II części książki "Dzieje Powiatu i Ziemi Średzkiej", który pracuje obecnie nad III częścią książki, Burmistrz Miasta Środa Wielkopolska w latach 1993-2002 Mieczysław Jacków oraz Sekretarz Powiatu Bartosz Wieliński.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy autora książki. Trzecia część książki będzie poświęcona okresowi od 1939 roku do 1999 roku oraz zostanie powiększona o rozmowy autora z przedstawicielami administracji oraz włodarzami. Jedna z rozmów zostanie przeprowadzona właśnie z Mieczysławem Jackowem, który pełnił wtedy funkcję Burmistrza. Jak mówi Sekretarz Powiatu Bartosz Wieliński rozmowa Andrzeja Gogulskiego z Mieczysławem Jackowem będzie ciekawą częścią książki ponieważ Panowie zasiadali w Radzie Miejskiej w Środzie Wielkopolskiej. Pan Gogulski był Radnym Rady Miasta Środa Wielkopolska przed zmianami ustrojowymi, a Pan Jacków Radnym Rady Miejskiej w Środzie Wielkopolskiej I kadencji.

Przypomnę, że 27 maja 1990 roku przeprowadzono do rad gmin wybory - pierwsze całkowicie wolne po 1989 roku. Okres rządów Burmistrza Jackowa obejmował okres pierwszych lat kształtowania się nowego samorządu, a także jako Poseł na Sejm RP III kadencji obserwował i współdecydował jak tworzył się kolejny etap reformy administracyjnej, który nastąpił 1 stycznia 1999 roku. Polegał na wprowadzeniu dwóch dodatkowych szczebli samorządu - powiatów i samorządowych województw.